Folklórní soubor Marjánek je spolek plný nadšenců, kteří žijí pro tradice, zpěv a tanec. Jeho historie začíná již v devadesátých letech minulého století, kdy se začal formovat jako dramatický kroužek. Postupně se vyvíjel do dnešní podoby. Soubor se dnes zabývá především zvyky a tancem z oblasti Chodska a vystupuje v tradičních chodských krojích za doprovodu dudácké muziky. Má kolem 40 členů všech věkových skupin. Nejmladší členové vystupují pod názvem Malý Marjánek. Jako každé těleso se neustále vyvíjí, odměňuje a zlepšuje ve své činnosti.

Během roku pravidelně organizuje několik kulturních akcí. Vánoční zvyky a koledy představuje v pásmu nazvaném Cesta k Betlému. Velikonoční program probíhá vždy na Velikonoční neděli pod názvem Marjánkovské jarnění.

Nejdůležitější akcí roku je Mezinárodní folklórní festival Mariánský podzim, který se již tradičně koná třetí víkend v září.

Ke konci devadesátých let soubor vstoupil do Folklórního sdružení České republiky. V roce 2004 založil Občanské sdružení folklórní soubor Marjánek, které od roku 2005 pořádá  mezinárodní folklórní festival. Od roku 2008 je soubor pod vedením Bc. Kateřiny Josefi (Jandlové).

Od roku 2004 soubor doprovází vlastní dudácká muzika, která hraje ve složení dudy, klarinety, housle, basa, vozembouch a fanfrnoch, kterou vede Bc. Filip Hahn. V roce 2014 muzika natočila druhé CD.

Najdete nás také:

Folklórní soubor Marjánek

https://www.facebook.com/profile.php?id=61552233512545&locale=cs_CZ

Mariánský podzim – mezinárodní folklórní festival

https://www.facebook.com/marianskypodzim?locale=cs_CZ

Instagram:

@fsmarjanek

@mariansky_podzim