Prodloužený víkend v polovině září patřil v Mariánských Lázních folkloru. Město se proměnilo v kulisu pro mezinárodní folklorní festival, který přivítal na dvě stovky účinkujících z Čech, Slovenska a Německa.

Kdo nezapomněl vystoupit na zastávce Mariánský podzim určitě nelitoval. Organizátoři připravili přes dvě desítky představení, několik workshopů, městskou módní přehlídku inspirovanou folklorem, městskou snídani na kolonádě i hudební vinárnu. Protože během sobotního dopoledne pršelo, nahradila průvod městem malá procházka krojovaných s červenými deštníky, kteří zvali diváky na velké přivítání na kolonádu.

Festival byl zahájen ve čtvrtek v podvečer. Návštěvníci za hudebního doprovodu slovenského souboru koštovali moravská vína. V šíření dobré nálady pokračovali v pátek dudáci, kteří se procházeli po městě a hráli pro radost: „V letošním roce hrál motiv setkávání opět důležitou roli,“ vysvětluje ředitelka festivalu Sandra Vápeníková a dodává „motiv zastávky, folklorní procházky po městě, společná snídaně – to je Mariánský podzim.“

V pátek večer proběhl program „Roztančené divadlo, aneb to nejlepší z folkloru“, který probíhal v Městském divadle a je součástí festivalu již od úplného začátku. Několik souborů předvedlo v krátkých vystoupeních to nejlepší ze svého repertoáru. V sobotu a neděli pořadatelé připravili desítky vystoupení na jarmarku na kolonádě, u Lesního pramene a pavilonu Karolinina pramene.

Chvílemi trochu pršelo, ale i přesto měl festival velkou návštěvnost a výborné ohlasy: „…musíme poděkovat vám všem za krásně připravený festival, který probíhal hladce a v příjemné atmosféře bez zbytečných zmatků,“ poznamenal soubor Břeclavánek. Na festivalu dále vystoupily soubory Vrtek, slovenský Majerán, Kvítek, Úsviťáček, Krušnohor, Lidová muzika z Chrástu, Dechový orchestr mladých, Rozmarýnek a Junior Dixieland ze ZUŠ Fryderyka Chopina Mariánské Lázně. Během nedělního dopoledne se představila dechová hudba z Egerlandu a skupina Malíři.

Hlavním iniciátorem a pořadatelem festivalu byl již tradičně spolek Folklorní soubor Marjánek vedením Kateřiny Jandlové, který působí v Mariánských Lázních již od 90. let. Spolek připravil čtyřdenní akci za velkého přispění města Mariánské Lázně, Marienbad Kur & Spa hotels Danibius Hotels Group a společnosti CUP Vitalu. Na festivalu se dále podíleli Vaše Vína, Rodinný pivovar Chodovar, Tisk Kaliba, Arbotany, Auto Červený, marianskelazne.tv, FolkLove, Villa Patriot, Hotel Millenium Karlovy Vary, Městská doprava Mariánské Lázně. Zástupce dvou stovek účastníků mohli organizátoři přijmou díky podpoře Grand SPA hotelu Marienbad, Hotelu Sun, Hotelu Esplanade, Hotelu Centrální lázně, Hotelu Hvězda, Hotelu Cristal a Hotelu Olympie. Nedocenitelná je pomoc základní školy Čtyřlístek a mariánskolázeňské základní umělecké školy Fryderyka Chopina a souborů Rozmarýnek, Dechového orchestru mladých a Junior Dixielandu ZUŠ Mariánské Lázně. Mediálními partnery akce byly Mariánskolázeňské noviny a radio Egrensis. Všem spolupořadatelům, podporovatelům a přátelům patří obrovský DÍK!